Everyday Productions

 

EVERYDAY PRODUCTIONS

338 Jackson      Fremont Ohio     43420-2314     419-680-6268

OHSAA Northwest Ohio Sectional 100 Yard Backstroke at Fremont Ross

Saturday, February 11, 2017

 

D1   

Girls’ 100 Backstroke 

 

 

 

Pl 

Name 

Gr 

School 

Time 

1 

Makennah Fitzgerald 

So 

Fremont Ross 

:59.96 

2 

Sarah Clinger 

Jr 

Findlay 

1:01.07 

3 

Ellie Stover 

Fr 

Fremont Ross 

1:04.78 

4 

Ava Ersig 

Fr 

Toledo Start 

1:05.11 

5 

Klaudia Brown 

Fr 

Findlay 

1:09.48 

6 

Maddie Ray 

Fr 

Toledo Whitmer 

1:11.00 

7 

Amber Saxon 

So 

Oregon Clay 

1:11.25 

8 

Addison Burmeister 

Jr 

Fremont Ross 

1:15.90 

9 

Lyndsay Ritzler 

Fr 

Findlay 

1:16.58 

10 

Mackenzie Upham 

Jr 

Oregon Clay 

1:17.20 

11 

Maylai Stewart 

Sr 

Findlay 

1:18.36 

12 

Morgan Urban 

Jr 

Fremont Ross 

1:20.73 



D2 

Girls’ 100 Backstroke 

 

 

 

Pl 

Name 

Gr 

School 

Time 

1 

Alaina Foster 

Fr 

Toledo Maumee Valley 

1:03.39 

2 

Tia Knoll 

So 

Sandusky 

1:04.70 

3 

Erin Druyor 

Fr 

Oak Harbor 

1:06.51 

4 

Paige Wnek 

Sr 

Norwalk St. Paul 

1:06.91 

5 

Bailey Blunt 

Fr 

Oak Harbor 

1:09.28 

6 

Elizabeth Walker 

So 

Sandusky Perkins 

1:09.42 

7 

Sarah Chovanec 

Jr 

Oak Harbor 

1:09.61 

8 

Lydia Bias 

Sr 

Castalia Margaretta 

1:09.65 

9 

Brittany Diaz 

Sr 

Port Clinton 

1:09.77 

10 

Lily Gross 

Fr 

Sandusky Perkins 

1:10.51 

11 

Vivienne Monger 

Jr 

Toledo Maumee Valley 

1:11.20 

12 

Mara Berry 

Fr 

Norwalk 

1:11.93 

13 

Cassie Battiste 

Sr 

Huron 

1:12.62 

14 

Riley Roldan 

Fr 

Huron 

1:14.22 

15 

Cecilia Yontz 

Fr 

Sandusky St. Mary Central Catholic 

1:14.37 

16 

Eleanor Fanning 

So 

Tiffin Columbian 

1:14.79 

17 

Zoe Hines 

Fr 

Port Clinton 

1:16.64 

18 

Sophie Militello 

Sr 

Fremont St. Joseph Central Catholic 

1:16.97 

19 

Meghan Miller 

So 

Tiffin Calvert 

1:18.27 

20 

Megan Musso 

Sr 

Norwalk 

1:18.43 

21 

Paiten Ott 

Sr 

Norwalk 

1:18.68 

22 

Shelby Hager 

Sr 

Sandusky 

1:19.77 

23 

Callie Link 

So 

Norwalk 

1:20.91 

24 

Madi Recker 

Jr 

Port Clinton 

1:21.05 

25 

Hailey Baker 

Jr 

Tiffin Columbian 

1:21.48 

26 

Breanna Pullano 

Fr 

Castalia Margaretta 

1:21.75 

27 

Cidney Sines 

Fr 

Oak Harbor 

1:22.40 

28 

Madison Monak 

Fr 

Huron 

1:22.96 

29 

Natalie Cook 

So 

Fremont St. Joseph Central Catholic 

1:24.39 

30 

Maggie Centa 

Fr 

Norwalk St. Paul 

1:25.21 

31 

Kelsi McCourt 

Jr 

Castalia Margaretta 

1:26.46 

32 

Jesslyn Jenkins 

So 

Sandusky Perkins 

1:27.97 

33 

Solveig Shreck 

Fr 

Sandusky 

1:28.20 

34 

Emily Reineck 

Sr 

Port Clinton 

1:28.81 

35 

Kyrsten Smelcer 

Fr 

Sandusky Perkins 

1:29.36 

36 

Desiree Fisher 

So 

Huron 

1:33.45 

37 

Dharma Luzader 

Fr 

Tiffin Columbian 

1:35.05 

38 

Leigha Schumaker 

So 

Toledo Central Catholic 

1:36.21 

39 

Sammy Kimmett 

Fr 

Tiffin Columbian 

1:41.51 



D1 

Boys’ 100 Backstroke 

 

 

 

Pl 

Name 

Gr 

School 

Time 

1 

Gabe Hagedorn 

Jr 

Oregon Clay 

:56.53 

2 

Bret Swanson 

Jr 

Findlay 

:58.48 

3 

Reuben Hagedorn 

Fr 

Oregon Clay 

:58.61 

4 

Jacob Gerken 

So 

Findlay 

:58.62 

5 

Noah Detrich 

Jr 

Fremont Ross 

1:05.21 

6 

Cody Farrier 

Fr 

Fremont Ross 

1:06.62 

7 

Jacob Harris 

So 

Toledo Whitmer 

1:09.51 

8 

Kaleb Scott 

Sr 

Findlay 

1:10.36 

9 

Karson Wojdyla 

So 

Fremont Ross 

1:14.35 

10 

Greg Konecny 

Fr 

Findlay 

1:16.97 

11 

Lucas Lejeune 

So 

Fremont Ross 

1:23.86 



D2 

Boys’ 100 Backstroke 

 

 

 

Pl 

Name 

Gr 

School 

Time 

1 

Derek Griffin 

Sr 

Huron 

:57.49 

2 

Noah Shenigo 

So 

Sandusky Perkins 

1:02.89 

3 

Toby Ramsdell 

Jr 

Tiffin Columbian 

1:03.25 

4 

Jake Emery 

Fr 

Sandusky Perkins 

1:03.48 

5 

Lucas Greggila 

Sr 

Oak Harbor 

1:04.50 

6 

Thomas Chovanec 

Fr 

Oak Harbor 

1:05.12 

7 

Alex Richter 

So 

Castalia Margaretta 

1:06.17 

8 

Eric Braun 

Sr 

Sandusky St. Mary Central Catholic 

1:06.81 

9 

Marc Dieter 

So 

Huron 

1:07.19 

10 

Kalen Russell 

Fr 

Sandusky 

1:07.58 

11 

AC Blue 

Fr 

Sandusky Perkins 

1:07.90 

12 

Spencer Flick 

Fr 

Castalia Margaretta 

1:09.09 

13 

Craig Hartman 

Sr 

Norwalk St. Paul 

1:09.82 

14 

Noah Esposito 

Sr 

Castalia Margaretta 

1:10.15 

15 

Andrew Dewitt 

Sr 

Norwalk 

1:10.61 

16 

Dante Desalle 

Fr 

Sandusky Perkins 

1:12.19 

17 

Michael Lawson 

Jr 

Sandusky 

1:15.70 

18 

Caleb Witte 

Sr 

Huron 

1:16.45 

19 

Ben Rudolph 

Sr 

Castalia Margaretta 

1:16.64 

20 

Aaron Wirtz 

So 

Huron 

1:22.90 

21 

Colin Burkett 

So 

Tiffin Columbian 

1:34.36 

-- 

Derrick Borzon 

Fr 

Sandusky 

DQ